A čo elektroodpad?

Spätný odber vyradených elektrických zariadení / batérií a separovaný zber elektronického odpadu

Snažíme sa byť šetrní k životnému prostrediu, preto vám ponúkame jednoduché a bezplatné spôsoby likvidácie vyradených elektrických zariadení/batérií.

Spotrebiteľ zohráva v systéme likvidácie elektrozariadení a batérií kľúčovú úlohu. Práve spotrebiteľ rozhoduje o tom, ako naložiť so starými spotrebičmi. Staré a nepotrebné elektrospotrebiče a batérie nepatria do kontajnerov na komunálny odpad.

Spotrebiteľ musí byť informovaný nižšie uvedenými symbolmi, že dané elektrozariadenia/batérie nepatria do komunálneho odpadu. Všetky nové elektrozariadenia/batérie sú takto označené. Symbol môže byť uvedený priamo na zariadení, na jeho obale alebo v návode na použitie či záručnom liste.

eco-ikona.png

Ako sa bezplatne zbaviť starých spotrebičov/batérií?

  • prostredníctvom verejne dostupnej zbernej siete REMA pre spätný odber, pozri www.rema.cloud/sberna-mista/
  • prostredníctvom verejne dostupnej zbernej siete pre spätný odber, pozri www.isoh.mzp.cz/registrmistelektro
  • v prípade batérií je tiež možné objednať pre domácnosť zbernú nádobu - FamilyBox- a následne odoslať plnú nádobu prostredníctvom služby re:Parcel
  • v prípade množstva do 10 kg je možné využiť službu re:Parcel
  • pri množstve 10 kg a viac je možné využiť službu BE LAZY
  • prostredníctvom siete predajní T.S.BOHEMIA a.s. - zoznam predajní
  • objednať si zber starých spotrebičov na spätný odber telefonicky: tel. 585 157 507, alebo e-mailom: [email protected] v rovnakom počte kusov zakúpených elektrozariadení podobného typu a použitia.

Kto zabezpečuje ekologickú likvidáciu?

Ekologickú likvidáciu našich výrobkov zabezpečuje spoločnosť REMA Systém, a.s., so sídlom Budějovická 1667/64, Praha 4, PSČ: 140 00, IČO: 645 10 263.

Na webovej stránke spoločnosti sú uvedené aj negatívne účinky látok používaných v elektrozariadeniach, ako aj grafické symboly pre separovaný zber a ďalšie podrobné informácie.

Prečo recyklovať?

Nielen elektrozariadenia, ale aj batérie a akumulátory obsahujú množstvo recyklovateľných kovov, ako sú zinok, železo, mangán, nikel, kadmium alebo olovo. Niektoré z týchto látok sú tiež veľmi nebezpečné pre životné prostredie a ľudské zdravie, najmä ortuť, olovo a kadmium. Vybrané batérie sú často označené symbolom chemického prvku, ktorý obsahujú (Pb, Cd, Hg).